Ugrás a fő tartalomra

Békebeli fanfiction részletek #30 (A Barnum-rejtély, Richárd és Mili vitája)

1901. április 3.

A csörtetés, aminek hangja közeledett a szobámhoz, kiváltképp veszélyre figyelmeztetett. Nem is tévedtem, miután Mili bevágta maga mögött az ajtót. A vöröslő arc és a dühödt pillantás egyből kíváncsivá tett.
– Hallja, maga önfejű nadrágos főúr, mikor méltóztatott volna tárgyalni a helyzetünkről? – kérdezte fennhangon Mili, csípőre téve mindkét kezét.
– Ezek szerint édesanyám bejelentette a döntési szándékát – tippeltem meg a harag kiváltó okát.
– Igen, de még egyszer kérdem, engem miért nem avattak bele? – förmedt továbbra is rám, a mondat végét a szokásához illő toppantással zárva. Ez akaratlanul is mosolya fakasztott, mivel ez a cselekedete mindig arra a vakmerő, vidéki kis leányzóra emlékeztetett, aki elhatározta, hogy bármi történik, megtalálja a nővérét. Viszont az ajtónál ácsorgó nő, aki immáron a feleségem, nem díjazta volna a szórakozottságom, így komoly arccal folytattam a társalgásunk.
– Nem értem, mi a gond, hiszen többször is említetted, hogy jobban szeretsz a villában tartózkodni, mint az Andrássy úti lakásban – mentegetőztem, igyekezvén csillapítani a helyzetet.
Láttam Mili megdöbbenését, vagy talán sejtette, hogy nem fogok holmi kirohanások elől megfutamodni, sőt, kellemes hangnemben tegeződtem vele, ami kicsit személyesebbé tette a vitánk.
– Nem erről van szó Richárd! – lépett közelebb hozzám gesztikulálva, de enyhülő hanggal. – Hanem, hogy meg sem kérdeztél! – állt meg egyenesen az ágyam végénél, és a fémkorlátot erősen szorítva próbált lehiggadni.
– Miért kellett volna? – hökkentem meg. – A családot érintő fontos dolgokban mindig a családfőnek, vagyis a férfinak kell döntést hoznia – feleltem ki teljesen őszintén.
– Vagy úgy… – fehéredett el teljesen Mili, és nagy levegőt véve folytatta. – Ezek szerint Viktória királynő csak bábja volt Albert hercegnek, Mária Terézia a nemesek kérése szerint cselekedett, így teljesen érthetetlen, hogy ha problematikába kerülsz, miért kéred ki a drága mama tanácsát.
– Nem értem a kifakadásod, és mi köze van édesanyámnak a felsorolt példákhoz? – tettem fel a kérdést, mivel egyáltalán nem tudtam hova tenni, miért hozakodik elő Mili női uralkodókkal.
– Mit nem értesz?! – kiáltott fel és dühödten téve egy kört a szobámban, leszórta az íróasztalomról azt a pár nyomozási aktát, ami még megoldásra várt.
– Mit szeretnél Mili? – érdeklődtem kissé tartva attól, ha nem találok hamar megoldást, nem csak pár papír fogja a kárát látni.
– Egyenlő félként vagyok hajlandó ebben a házasságban megmaradni – jelentette ki Mili az ágy előtt állva.
Nagy sóhajjal és őszinte sajnálattal tekintettem fel az amúgy nálam jóval kisebb nőre, mivel tudtam, hogy nem egyszerű a helyzete, és vannak dolgok, amikben lehetek újító, de a villán kívül képtelenség kompromisszumra jutni.
– Tudod, hogy olyan világot élünk, ahol… – kezdtem bele a magyarázkodásba nyugodt hangon, és ahogyan sejtettem, egyből belevágott a szavamba.
– Igen, teljesen maradi gondolkodású férfiak azt hiszik, hogy ők találták fel a spanyolviaszt.
– Azt éppenséggel férfi találta fel – javítottam ki Mili megjegyzését.
– Komolyan az öntelt férfiak által rettegett hysteria betegség tüneteit produkálom, ha továbbra sem figyel a mondandómra! – replikázott tovább Mili és nyomatékosítva kijelentését, felkapta az ablak mellett levő vázát és dühödten a földhöz vágta. A porcelán darabjaira hullása nem kis zajjal járt, de igyekeztem meg sem rezzenő arccal nézni a magából kiforduló nőre. Nem gondoltam, hogy az említett betegség megkörnyékezné Milit, és mondhatni emiatt cseppet sem rettentem meg.
Viszont más gondolat férkőzött az elmémbe, ami inkább lett keserű epe számomra. Mintha édesanyámat és apámat láttam volna bele a helyzetbe és eszembe jutott, mi volt akkor a szüleim problémájának tárgya. Nagyobb voltam, és hiába vélték azt, hogy egyik gyerek sem szerez tudomást a vitáról, mivel édesapám mindenhova követtem, így akaratlanul is szemtanúja lettem annak, hogy apám megkérdőjelezte édesanyám tudását és azt, hogy képes lesz valaha a gazdaságot irányítani.
Nem hagyott szóhoz jutni Mili, mert folytatta a dühöngést.
– Ha még egyszer a megkérdezésem nélkül dönt olyan ügyben, ami mindkettőnket érint, kitekerem a nyakát! – jelentette ki és meg sem várta a válaszom, kiviharzott a szobámból, rám vágva az ajtót.
A porcelán darabokat szemlélve tudtam, hogy ugyanabba a hibába estem, mint annak idején édesapám, pedig igaza volt Milinek, hogy amióta csak apám nélkül kell boldogulnunk, mindig édesanyám volt az, aki döntött a fejünk felett, és az ő elhatározásai szerint éltünk.
Ha pedig a feleségem egyenlő fél akar lenni mellettem, ami teljesen megoldható, miért futamodott meg a válaszomtól, hogy beleegyezem, ha csak ennyin múlik a házasságunk?


Az fikció az alábbi könyvekhez kapcsolódik és segítségül volt az íráshoz:
Böszörményi Gyula Ambrózy báró esetei könyvsorozat A Barnum-rejtély című könyve.

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Békebeli fanfiction részletek #20 (Szer'usz világ alternatív folytatás)

Ambrózy villa, Buda, 1901. augusztus Ambrózy báró beinvitálta a vendégeit a dolgozószobájába. Három vendége közül kettő kérés nélkül leült a helyiségben levő kanapéra. Feleségét az íróasztalához vezette, míg ő hanyag eleganciával a kanapé melletti fotelbe helyezte el magát. Miután szivarját meggyújtotta, a három csendben levő nőhöz szólt: – Örülök, hogy ismételten három gráciával tölthetem a délutánom. – Mi lesz a feladatom Richárd? – kérdezett rá Mili, nem foglalkozva férje megjegyzésével. – Nos Mili, egészen szép históriát kerekített az esetekhez, de úgy vélem, még van lemaradása. – Ugye meg tetszik írni, hogy ollan bátor voltam és kiszabadítottam Milikét? – csipogta izgatottan Mári. – Én inkább vakmerőségnek mondanám… – jegyezte meg a báró úr. – Magának minden vakmerőség, amit egy nő merészel tenni, miközben elképzelése szerint azt csak is férfi teheti meg – szólalt meg élesen Emma. Mindhárman kíváncsian tekintettek Emmára, nem tudva, mit forgat a fejében. Ambrózy báró a fotelben ül

Békebeli fanfiction részletek #27 (Ármány és kézfogó/Richárd - cselekményleírást tartalmaz!)

1900. november 22. Nem arról vagyok híres, hogy unatkozzak. Az a nap pedig meglepetéseket tartogatott számomra, ráadásul úgy, hogy a meghökkenés okozója jelen sem volt. A megérzéseim vezettek rá, hogy mihamarabb visszatérjek a villába. Kora reggel konflist fogtam, és amint üdvözöltem a ház népét, Gáspár bácsit ösztökéltem munkára. Az istállóban félrevonulva mélyültünk a feladatban, amiről azóta sem tettem megemlítést, pedig visszagondolva akár fontos is lehetett volna az esetünk szempontjából. A nyugodt töprengést csak Terka néni tudta megzavarni a kora délután folyamán, aki sürgetett, hogy térjek vissza mihamarabb a villába, mert valaki beszélni akart velem. Úgy véltem, hogy Mili talált ki valamit, de a drága szakácsnőnk arcán kiülő aggodalom nem épp arra utalt, hogy holmi női csevegésre invitálnak be a házba. – Mili kisasszonynál csodásabb teremtést nem ismerek, de miként mondani tetszik, az impulzív természete… – hallom az ajtó mögött állva, de a hang gazdáját nem ismertem fel. Fesz

Békebeli fanfiction részletek #25 (Szer'usz világ, A Barnum-rejtély folytatás, szilveszteri összejövetel)

Pest, 1901. december 31. A hideg idő ellenére meleg és családias összejövetel kerekedett a pesti Sugárút egyik palotájának lakásában. A kavargó hó is még ünnepibbé tette az összegyűlt társaság hangulatát. Az épülettel szemben lévő Operaház zsongása nem zavarta meg a lakás melegébe bekuckózott családot. Ahogyan az éjféli harangszó felcsendült, a beszélgetés zsibongását felváltotta a pezsgős poharak kristályos csengése. Köszöntések garmada hangzott el, nem tudva, mit hoz a következő év. A házigazda önfeledt mosolyát csak az édesanyja tudta kordában tartani. – Nemsokára apa lesz, ajánlott lenne kicsit pihennie – javasolta fiának a grófnő. – Majd tájékoztatom a bűntények elkövetésére készülődőket, hogy legyenek türelemmel – emelte meg sokadik alkalommal a poharát Ambrózy báró. – Ha pedig a gyerektől nem tud aludni, akkor minden bizonnyal a gazfickókat fogja hajkurászni – lépett a báró mellé a felesége. – Szer'usz világ a tabáni alvilágnak – szólalt meg a komorna csuklások kíséretével.

Békebeli fanfiction részlet #11 (Nász és téboly, Szer'usz világ, A Barnum-rejtély fiktív folytatás, Richárd)

Buda, Ambrózy villa, 1901. augusztus  – Az a sunyi alak a Tabánban bujkál… – morogtam bosszúsan, követve a laborszobában levő szőnyeg futómintáját a lábaimmal, belemélyülve egy piti lopási esetbe. A tettes két napja meglépett, miután egy pesti üzletből lopott, miközben hallottam hírét, hogy a közelben mászkál. Nem szokásom lopási esetekkel foglalkozni, most viszont valamiért Rudnay megkért, hogy járjak utána az ügynek. – Ezek szerint bármikor belefuthatunk. – hallottam meg a széken ücsörgő Mili biztatását, miközben a szemlébe pillantva rájöttem, hogy kettőnk közül melyikünk a lelkesebb. Már tegnap megfordult a fejemben, talán nem is én lettem megbízva a feladattal. – Nem hiszem, hogy önként a környékre merészkedne, hiszen nem villákat rabol ki. – jegyeztem meg, annyi időre megtorpanva, míg az asztalról el nem vettem egy szál szigaretlit, és meggyújtottam. – Mégis, mekkora esély van rá, hogy valaki egy női divatszalont fosszon ki? – érdeklődött Mili kíváncsi tekintettel az arcán. – Azt

Békebeli fanfiction részletek #26 (Szer'usz világ, A Barnum-rejtély folytatás)

A házaspár frissen kialudva ült asztalhoz reggelizni a lakásuk étkezőjében. Csendesen fogyasztották a pirítós kenyeret, a szalonnát és kolbászt, végül a férfi ölébe véve a friss napilapot készült fel a napra. A kávéjába néha belekortyolva lesett fel a vele szemben ülő nőre. – Talán nem ízlik a reggeli? – érdeklődött fürkésző tekintettel Richárd. Az újságtól is jól látta, hogy a nő elé tett tányérból valószínű evett, így azonnal sejteni kezdte, hogy nem étvágytalanság lesz az ábrándozó tekintet oka. – Olyan szokatlan, hiszen pár hete még… – felelte halkan Mili. – Azt hittük, hogy a sitiben fog raboskodni, míg a naccságos úr pediglen nem nyitja reánk többet azt a röngenyes szemét – locsogott Mári a falhoz lapulva. – Márika! – szólalt meg egyszerre a házaspár, a szalonban toporgó komornára. – Talán nem tetszettek tudni, hogy a reggelinél én is benn vagyok? – kérdezte meg sem szeppenve a kicsi komorna. – Igaz, nem szoktam hozzá a szolgák társaságához – felelte őszintén Richárd. Mili mindez