Ugrás a fő tartalomra

Békebeli fanfiction részletek #29 (Szer’usz világ folytatása, A Barnum-rejtély eltérő folytatása/Richárd - hazatérés)

Pest, 1901. április 2–8.

    Vannak olyan pillanatok az életben, amikor nem lehet eldönteni, félve vagy örömmel izguljak a rám váró eseményekre. Ilyen helyzet állt elő, mikor konflisban ülve indultam haza. Édesanyám kíséretében távoztam a kórházból, Milit otthon marasztalta, valószínű azért, hogy megfelelően fogadhassanak mondhatni újdonsült otthonomban, amiben alig volt alkalmam tartózkodni.

    – Fogadom, mindent felforgattak a lakásban – szólaltam meg, amint elhagytuk a Lánchidra vezető utcát és ráhajtottunk a Sugárútra.
    – Annyit nem voltál távol. Legyél türelmes, hiszen még csak most tanul bele a dolgokba, miközben a komornája is nevelésre szorul – felelte édesanyám, szeméből türelemre intés kérelme tükröződött.
    – Csak melyikük neveli a másikat? – sóhajtottam kellemetlen érzésekkel telve, egy pillantást vetve az ablakon keresztül látható épületek felé. Akkor már aggódni kezdtem a negyed órán belül megtörténő hazatérésem kapcsán.
    – Látja fiam, ezzel sem kell foglalkoznia – mosolya arra engedett következtetni, hogy tudja, csak iróniából tettem fel a kérdést. Viszont végig gondolva a helyzetem, inkább lázadni támadt kedvem a kijelentésére.
    – Dehogynem, percek kérdése és utána egész nap körülöttem fognak sertepertélni.
    – Más férfi örülne ennek a kiváltságnak – csitított le a türelem nagyasszonya, akit csak csodálni tudtam a képességét illetően.
    Szúrós tekintettel néztem édesanyámra, aki jól tudta, hogy nem szokásom úgy viselkedni, mint az átlagos főnemesek. Mintha megfeledkezett volna arról, hogy kihez kényszerítettek házasságra és a feleségem milyen elszánt komornát szerzett maga mellé. Vagy ennyire hétköznapi dolog, hogy az asszony besegít a férje munkájába, miközben a komornájuk kimenti őket a bajból, ha éppen a drága feleséget benn marasztalja a hatóság a fogdában? Lehetelten helyzetnek tűnik, de ezek szerint az én életemben ez teljes mértékben elfogadott.
    – Csak azért jártam a Kaszinóba, hogy nyugtom lehessen, mentesülve a női locsogástól – jelentettem ki vehemensen.
    – Minden bizonnyal ezért járnak oda a férfiak, pedig te magad is tudod, hogy a családunkban élő nők többsége nem fecseg feleslegesen – vágott vissza édesanyám, akinek nem csak a hangjában, az arcán is kiütközött az ellenérzése a kijelentésemmel kapcsolatban.
    – Ezek szerint zavarja Mili jelenléte – szólalt meg, tovább ütve a vasat, látva, hogy nem tudok az előbbi kijelentésére reagálni. Valóban elérte a célját, helyette is én fújtattam, mivel a következtetése és az érzelmeim kicsit sem egyeztek Milivel kapcsolatban.
    – Amennyi időt töltöttem vele, ő zavar a legkevésbé – feleltem őszintén.
    – Most már a személyzet sem fogja megítélni, ha a dolgozószobájába invitálja a feleségét.
    – Na, de anyám! – hördültem fel, pedig tudtam, hogy előtte nem sok titkom volt. Végül megköszörültem a torkom. – Az igaz, hogy jól meg lett válogatva, kik segítenek a lakásban. Meg, ha szabad megjegyeznem, tudtommal egyik emberünk sem érdekelte, mennyi időt töltök Mili jelenlétében.
    – Ha felelhetek őszintén fiam, Terka és Gáspár is látott már velem együtt az életből eleget, hogy eldöntsük, éppen mit támogatunk. Úgy véltük, hogy tanultál a múltból, ráadásul jó hatással volt rád Mili, így elnézőbbek lettünk holmi megrögzött szabályoknál.
    – És amikor Triesztből hazatértem? Mi lett volna, ha visszaélek a helyzettel?
    – Ezt tudjuk, hogy nem történt volna meg – jelentette ki határozottan édesanyám.
    – Feltételezzük, hogy igen – koppantottam a sétapálcám a konflis padlójának, nyomatékosítva az elképzelésem.
    – Ugyan már Richárd, hiszen miután összeházasodtak sem élt vissza Milivel szemben.
    – Honnan feltételezi anyám, hogy…
    Megérkeztünk a bérpalotához, és választ nem kapva léptünk a járdára a konflisból.
    – Anyám – nyújtottam a kezem felé, hogy segítsek neki kiszállni, de közben titkon vártam, hogy választ kaphassak.
    – Mili viselkedése sokat elárult, mikor melletted láttam. – nézett sokat értőn a szemembe. – De ha nem így állna a helyzet, akkor is tudom rólad, hogy beleegyezés nélkül nem önkényeskedsz nőkkel szemben.
    Akaratlanul köszörültem a torkom, nem hozva fel semmi riposztot anyám megjegyzésére, mivel ha őszintén magamba nézek, tudom, hogy ismételten neki lesz igaza.
    Belépve a lakásba megcsapott az ebéd kellemes illata, Boskó segítőkészen üdvözölt, miközben a kabátom, a kalapom és a sétabotom a helyére tette. Mári szélvészként toppant elém, és köszöntése, botladozó pukedlije mosolyt csalt az arcomra. A tavaszi, kellemes idő sem melengetett meg ennyire lelkileg, mint ahogyan fogadtak a hazaérkezésemkor. Remek hangulatban tölthettem a nap többi részét.

    A nappali megszokott képet mutatta, a dolgozószobám asztalán sem volt semmi rendezve, de este, mikor a hálószobába betértem, felkészülve az alvásra, meghökkentem. Nem azon, hogy Mili az ágyban ücsörgött, hanem a kezében egy ismerős könyvet tartott. Egyből felismertem az egyik gyerekkori könyvem, és Andersen világának szürrealistása megborzongatott.
    – Örülök, hogy mesés hangulatban találom Mili – ültem le az ágyra, de a köntösömtől még nem szabadultam meg.
    – Amióta Boskó felolvasott Márinak, körbejárta a lakást a mesekönyv.
    – Akarom tudni, mi folyt itthon, míg távol voltam? – ültem le az ágy rám eső részére. – Andersen meséi nem mindig derűvel vannak átitatva.
    – Semmi szokatlan nem történt, ami ne történt volna meg velünk – nevetett fel Mili. Félretéve a könyvet átmászott az ágyon a térfelemre és mellém ülve a kezét a homlokomon végigsimította. Ekkor eszméltem fel, hogy bosszúsnak tűnhettem ráncolva a homlokom.
    Mili mondani akart valamit, de egy éles, zümmögő kis hang eltérítette rólam a gondolatait. Mint egy vadászkopó, egyből felpattant az ágyban és tüzetesen keresni kereste a szinte korainak tűnő kis moszkitót, ami valami csoda folytán a szobába repült. Ami inkább meglepett, hogy Mili minden tizenéves aktivitásával kezdte körbeugrálni a helyiséget és lelkesen csapkodott, amivel akaratlanul is nevetésre sarkallt. De nem akartam letörni a lelkesedését, nyugodt fejjel feküdtem le az ágyba és még a takarót is magamra húztam, mikor meghallottam, hogy a szúnyog az ágy fejtámlája felé közelített. Mili is észrevehette, mert szinte egy nagy ugrással az ágyban termett mellettem hason fekve, és annyira le akarta csapni a kis vérszívót, hogy nem izgatta, mennyire feltekeredett rá a hálóruha.
    Leoltottam a lámpát, így csak az ablakból kiszűrődő fényben kerestük tovább a bosszantó zavargónkat. Mili feladva csatlakozott az alváshoz, mivel pár percig nem hallottunk semmit. Valamelyest megnyugodtam, hogy legalább a figyelme elterelődött, és nem kezdett el kombinálni szeszélyes gondolatokat a közös ágy használatát illetően.
    Viszont amikor újra hallani kezdtük a zümmögést, mindketten a hang irányába néztünk. Megelégeltem a helyzetet, és amint megláttam ismét az ágytámlán a moszkitót, gondolkodás nélkül lecsaptam rá. Mindezzel nem is lett volna gond, ha nem csak egy karral kellett volna boldogulnom, mert egyrészt örültem, hogy lecsaptam a szúnyogot, de akkorát csaptam ezzel a támlára, hogy félő, az egész lakás hallotta. Harmadrészt pedig mindezt a bravúrt Mili feje felett sikerült véghezvinni, ami azt eredményezte, hogy majdnem rádőltem, ha nem támasztom továbbra is ki a karom.
    – Sikerült? – hebegte Mili, akit látszólag meglepett a reakcióm.
    – Még szép – morogtam vissza és igyekeztem a lábammal feljebb mászni az ágyon, hogy továbbra se essek rá az így is alig lélegző lányra.
    Megdermedve néztük egymást, és már nekem kezdett kínossá válni a helyzet, de a lábam sem mertem máshova mozdítani, mert túlontúl közel került Mili végtagjaihoz.
    – Lenne szíves és a két kezét tegye a mellkasomra, mintha eltaszítana – kértem meg a lehető legsemlegesebben, de Mili még zavarodottabban tekintett rám.
    – Miért taszítanám el?
    – Segítsen, fel akarok kelni, de a karomon támaszkodom, különben magára estem volna.
Milinek nem kellett kétszer mondani, puha kezeit a vállaimra helyezve lökött rajtam egyet, amivel végül a saját térfelemre gördülhettem. Fel is pattantam az ágyból, hogy a mosdótálhoz menve kezet mossak eltüntetve a vérszívó nyomát a kezemen.
    Visszatérve az ágyba alig vártam, hogy álomba merüljek, mert kezdtem fáradni. Viszont a nagy sóhaj, ami Mili felől hangzott, nem volt épp elégedettséget hangzó.
    – Ez nem jelenti azt, hogy eltaszítottalak – szólalt meg, mikor rátekintettem.
    – Nem is gondoltam erre – feleltem őszintén, végül úgy döntöttem, hogy oldalra fordulva Mili felé megfogtam az egyik kezét. Mielőtt lehunytam a szemeim, elégedett mosolyt láttam az amúgy gondtalan arcon, és tudtam, hogy most egy ideig nyugodtan fogok minden este aludni.

***

    A sötétségbe borult dolgozószobába belépve meglepődtem. Azonnal felkattintva a lámpa kapcsolóját teljes nyugalommal konstatáltam, hogy Mili az asztalon ülve várt engem. A kivillanó boka és az egyenes hát tartása mind arra következtetett, hogy okkal nem tart be bizonyos formaságokat.
    – Halljam, mi volt olyan halaszthatatlan, hogy még a lámpát sem használtál? Vagy pont erre vártál?
    – Nem értem, mire célzol – pironkodott Mili, úgy tűnt, akaratlanul is zavarba hoztam.
    – Mondd, hogy szándékosan hozod rám a frászt lehetőség szerint minden egyes nap.
    – Teljesen véletlen drága férjuram, hiszen te magad mondtad, hogy a meggondolatlanságom teremt a fejedre ősz hajszálakat, így az, hogy most éppen az íróasztalon ücsörgök, megjegyzem, teljesen megfontoltan, így mindez nem szabadna, hogy hatással legyen az agyi keringésének.
    – Teringettét! – böktem ki pislogva, és Mili helyett is vettem egy nagy levegőt, akiről sütött a diadalittas mosoly.
    – Most ez… hiszen… Mármint, elnézést, de…
    Kacagása szívemig hatolt, és szégyenkező, kisfiús mosollyal ráztam a fejem. Végigsimítottam ösztönösen a hajamon, de semmi értelmes mondat nem jött a számra. Végül leugrott könnyedén az asztalról és elébem lépett.
    – Milyen új ügyet tervelt ki? – kérdeztem rá, mivel legtöbb esetben egy új nyomozás lehetőségének fennállásakor szokott ennyire lelkes lenni és igyekszik megpuhítani, hogy őt is magammal vigyem.
    – Ó, hát ez nem olyan ügy – rázta a fejét Mili, de már sejtettem, hogy nem titkos liezonra számított rám várva a szobában. Helyette a karjait kinyújtva megölelt és mikor lehajoltam hozzá, a fülembe súgta látogatása célját.
    Az a mai napig nem tudom, miért ezzel a felvezetővel hozta a tudtomra a helyzetet, de az izgatottsága és a lelkesedése aznap akaratlanul rám ragadt.


Az fikció az alábbi könyvekhez kapcsolódik és segítségül volt az íráshoz:
Böszörményi Gyula Ambrózy báró esetei könyvsorozat Szer'usz világ című könyve.



Kép: Pinterst

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Békebeli fanfiction részlet #10 (A Rudnay-gyilkosságok, Beretva és tőr előzmény, Richárd tükörtörténete)

Buda, 1900. szeptember 24. – Felőlem aztán jöhet maga, a Monarchia császára Pestre, akkor sem érdekel ez a hajcihő! – dohogtam fel-alá sétálva a laborban, miután megkaptam a cikornyás meghívókat a mai napon megérkezett perzsa sah tiszteletére rendezett eseményekre. Viszont, mielőtt az egyik erre kinevezett fiókba elrejtettem volna a borítékokat, Mili a semmiből elém teremve érdeklődött a küldemények tartalmáról. Gondolkodás nélkül válaszoltam őszintén, mikre vagyok hivatalos, láttam az arcán a sápadtságot, miközben a szemei érdeklődőn csillogtak. Tudtam, hogy Hangay kisasszonyt minden esemény hirtelen gyermekké varázsolja, mint aki várja az egész napos jó tettei után a cukorkáját. Nem mondhatom, hogy Mili rossz fát tett volna a tűzre, vagy csintalankodott volna, mégis hidegvérrel közöltem vele, hogy nem nézzük meg egyik programot sem. Visszagondolva, naiv voltam, talán hazudnom kellett volna a meghívók tartalmáról, mert a vacsora során váratlan támadással álltam szemben. Bizony, Mili n

Békebeli fanfiction részletek (Nász és téboly, Szer'usz világ, A Barnum-rejtély nem konkrét folytatás!)

Csakis kedvtelésből, remélhetőleg olyan jeleneteket felsorakoztatva, amik nem lesznek semmire befolyással. Hozzám hasonló Ambrózy rajongóknak, nektek.  Főleg azoknak, akik szerették Mili és Richárd párosítását. A történetrészletek csakis kitalált jelentek, pontosabban a Nász és téboly folytatását képeznék. (Azért feltételes, mert már tervben van valamilyen folytatás, ezzel szerintem egy rajongónak sem írok újat.) Természetesen, az elveimhez mérten írtam, így semmi, fiatal hölgyek megzabolázására okot adó jelenet nem lesz olvasható benne. (Ezt is kifejtettem egy régebbi blogposztomban.) Aki nem olvasta még végig a sorozatot… Az jelenetek nagy része kötődik az utolsó kötethez, többségét még akkor írtam meg, mikor még nem tudtunk semmit a váratlan fordulatról . Szóval, ne vedd véresen komolyan, dőlj hátra és élvezd azt az idilli századfordulós részleteket, amik eddig legfeljebb csak a képzeletekben jelenhettek meg. 1901. nyár, Pest Felébredtem. A város már rég feléledt, miközben a fejem a

Békebeli fanfiction részletek #33 (Mück Mári és Suha Isti - Folytatása a Barnum-rejtélynek)

Buda, 1901. június 10. (Folytatása a Barnum-rejtélynek)

Békebeli fanfiction részletek #30 (A Barnum-rejtély, Richárd és Mili vitája)

1901. április 3. A csörtetés, aminek hangja közeledett a szobámhoz, kiváltképp veszélyre figyelmeztetett. Nem is tévedtem, miután Mili bevágta maga mögött az ajtót. A vöröslő arc és a dühödt pillantás egyből kíváncsivá tett. – Hallja, maga önfejű nadrágos főúr, mikor méltóztatott volna tárgyalni a helyzetünkről? – kérdezte fennhangon Mili, csípőre téve mindkét kezét. – Ezek szerint édesanyám bejelentette a döntési szándékát – tippeltem meg a harag kiváltó okát. – Igen, de még egyszer kérdem, engem miért nem avattak bele? – förmedt továbbra is rám, a mondat végét a szokásához illő toppantással zárva. Ez akaratlanul is mosolya fakasztott, mivel ez a cselekedete mindig arra a vakmerő, vidéki kis leányzóra emlékeztetett, aki elhatározta, hogy bármi történik, megtalálja a nővérét. Viszont az ajtónál ácsorgó nő, aki immáron a feleségem, nem díjazta volna a szórakozottságom, így komoly arccal folytattam a társalgásunk. – Nem értem, mi a gond, hiszen többször is említetted, hogy jobban szerets

Békebeli fanfiction részletek #32 (A Barnum-rejtély, Ambrózy báró és Freistädtler lovag)

Ambrózy villa, Buda, 1901. április 6. Még az időjárás sem kedvezett a hangulatomnak, és csak lapozgattam a napilapot, várva, hogy történjen valami. Viszont utólag megbántam a kívánságom, mert nem éppen arra a történésre számítottam, amibe végül belekeveredtem. Vannak olyan napok, amikor előre számítok rá, hogy valaki fel fog keresni valami bűnügy kapcsán, de mivel ez az eset nem várt kinyomozásra, tagadhatatlanul meglepett. Boskó készségesen tűrte eddigi szeszélyeim, meg is jegyezte pár napja, hogy kezdek felépülni, így teljes nyugalommal jelentette be a látogatót. Még egy mosolyt is villantottam az inas jelentésére, miszerint valami német lovag érkezett. Általában Márika bejelentései szórakoztattak a vicces megjegyzéseivel, akkor mindig kicsit derültebben tudtam fogadni az embereket. Viszont az általam felismert követ megjelenése semmi jóval nem kecsegtetett, mikor Boskó felvezette hozzám.      – Freistädtler Jenő lovag, tiszteletére a báró úrnak – állt meg a követ az ágyam előtt.