Ugrás a fő tartalomra

Békebeli fanfiction részletek #21 (Agáta mama szemszögéből)

A logika híve vagyok. Talán csak ez a gondolkodásmód ment meg attól, hogy a saját fiam szeme láttára omoljak össze, miközben napokig nem hallok hírt felőle. Eleinte félelemmel töltött el, később pedig beletörődtem a legkisebb fiam szeszélyeibe. Mikor kimenekült, mondhatni a halál torkából, évek múltán is emlékszek a tekintetére, az elszántságra, hogy ő már pedig fel fog épülni. Apja akarata és az én konokságom tükre lett abban a pillanatban, hogy egy kart elvesztve újra átlépte a villa küszöbét.
Nem sok idő telt el, mikor Zsarnay Győző is látogatást tett nálunk, ezzel is célozva valamire, aminek a hatásait még akkor nem értettem meg. Hónapok teltek el, napokra elmaradozott, de megígérte már az elején, mikor közölte velem szándékait, hogy a bűnök nyomába ered, mikor hazatér, mindig számot ad legújabb sikereiről vagy kudarcairól.
– Olyan, mint egy settenkedő kandúr, napokig nem látjuk, de aztán a kilenc életével valahogyan mégis hazatalál. – jegyezte meg egyszer Gáspár, de a mellette ácsorgó Bogi kutya tekintete sem győzött meg arról, hogy valójában macskává változott volna a fiam. Hiszen, nem egy Jókai regény főhős bárója az én Richárdom, hogy bizonyítsa az elszántságát!

Elég volt pár év, megértettem, mi ösztökélte a fiam. Vidéken élve sok mindent nem vesz észre az ember, de ahogyan minden alkalommal, mikor Richárd hazatért és részletesen elmesélte a látottakat, titokban néha fohászkodtam az istenhez, mert ami ebben a szép fővárosban történik, nem egy leányálom. A fiam sosem volt az elkendőzés híve, őszintén és burkolás nélkül tálalta a szavakat mindenféle rablásról, betörésről, gyilkosságról vagy épp kéjnőkről. Mikor felköltöztünk, reméltem, hogy ki fog nyílni egy új világ előttem, de nem éppen arra gondoltam, hogy a társadalom árnyoldalai lesznek nyitott titkok számomra. Ezután a saját, elvárt társasági életem másabb lett. Jobban szerettem otthon várakozni, híreket olvasni, és egyre inkább nem értettem a felsőosztályba tartozó nők viselkedését, tudatlanságát. Nem tudtam, mire hordják fenn az orrukat, miközben tehetetlenül néztem, mi zajlik a háttérben: egyik rossz házasságban él, a másik nőnek a férje nem veti meg a kártyát, a harmadik nőt megcsalja a férje, a negyediknek a cselédjei mondanak fel folyamatosan… Türelemmel és alázattal lestem ezekre a nőkre, miközben szánalommal telve aggódtam értük.
Persze, a fiam erre is rácáfolt, miszerint ha egy nőnek csak a befolyásos férfi pénze kell, de a férje nem, akkor ne csodálkozzon, hogy az elhanyagolt férfi más dolgokban leli meg az örömét. Pont fordítva gondolta a helyzetet és inkább a felszarvazott férfiakkal szimpatizált, mint a titkokba hajszolt feleségeket. Igaz, ami történt vele, jogosan indítja meg benne ezeket az érzelmeket…

Egy hölgy érte csak el eddig, hogy Richárdból félelmet és aggodalmat csiholjon ki, ezért is próbáltam mindent megtenni, hogy a leány maradjon a villában és tegye helyre a fiam, ha egyáltalán még megmenthető. Túl sokat vártam el a Hangay kisasszonytól?
Nem hiszem, mivel amint a villába visszatért Milike a nővére megtalálása után, egyből a fiam szövetségese lett egy olyan bonyolult ügyben, ami nagyon rossz végkimenetellel kecsegtetett. Nem menekült el a viták során, nem tántorodott meg, mikor Richárd úgy döntött, hazaküldi, csak azért, mert valami személyes dologba belegázolt, és sosem úgy tért vissza a villába, mintha kivégzésre küldték volna… inkább, mintha itthon érezné magát.
Mili aggodalma érthetetlen volt számomra, mivel tudom, hogy a fiam nem fog házassági ajánlattal dobálni mindent vele szembe kerülő nőt. Még akkor sem, ha megfenyegetik. A saját döntései, pillantásai a lányra mind megnyugvással töltöttek el, sejtve Richárd titkolt érzelmeit a többszörösen megmentett leányzó iránt. Hiszen az áldásom kérte erre a frigyre, nem menekült el az arisztokrata esküvő gondolatától, miközben védi Milit, amíg csak lehetséges.

Az esküvő utáni pár nap aggodalma csitulni látszott, Miliben végre nem látom azt a bizonytalanságot, mint mikor a fiam elrabolták és megvádolta, hogy Richárd el fog válni tőle. Most, mikor a kórházi szobában a fiam párnáit rázza fel, olyan izgalom pírja szökött az arcába, amit egy leendő asszonynak illik éreznie leendő férje iránt. Lehet, hogy papíron meg az egyház szerint már házasok, mégis sok mindennek még előtte állnak, amit a szószátyár komornájuk sem hagy szó nélkül.
Persze, a személyzet viselkedését sem lehet felróni, mivel ösztöneikben benne van, hogy ne csak kíváncsiskodjanak, hanem mindig készen álljanak teljesíteni a kenyéradóik kívánságait. Emiatt pedig ha más nem tehetnek, folyton a sarkukban vannak. Viszont ebből kifolyólag a magánélet túlzottan is közérdekűvé válik, így nem tehet mást a nemesi réteg, csak feddhetetlen viselkedésével képes a pletykáknak elejét venni.
Vártam a következő vizitet, ahol meglátogatom a friss házasokat, remélve, hogy még menthető helyzetben találom a lakásukat. Egyikük sem olyan jellem, akik minden nap látogatókat fogadnának, de ha erre kerülne sor, ne érje szó a ház elejét. Mili második alkalommal már nagyobb örömmel fogadott, és úgy tűnt, semmiből sem szenvedtek hiányt a konyhát illetően. Márival pedig közösen megismerhették azt a háztartási könyvet, ami még nem képezte szerves részét a háztartásuknak.
Richárdot a dolgozószobában találtam meg. Meglepett a mosolya, és enyhe pír szökött az arcára, amint észrevette, hogy nem a felesége lesett be hozzá. Újabb gyilkossági eset aktája hevert az asztalán, és nagyon törte a fejét a megoldáson.
Repes a szívem attól az örömtől, hogy végre boldognak látom a legkisebb gyermekem, miközben tudom, ez a boldogság csak hatványozódni fog az évek során.
Mili behívatott mindenkit a szalonba, hogy fogyasszuk el közösen az ozsonnát, és terveket szőjünk a következő esetről, ami szerintem igen sok fejtörést fog okozni a fiataloknak.


Az fikció az alábbi könyvhöz kapcsolódik és segítségül volt az íráshoz:
Böszörményi Gyula Ambrózy báró esetei könyvsorozat Nász és téboly,illetve a  Szer'usz világ című kötete

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Békebeli fanfiction részlet #10 (A Rudnay-gyilkosságok, Beretva és tőr előzmény, Richárd tükörtörténete)

Buda, 1900. szeptember 24. – Felőlem aztán jöhet maga, a Monarchia császára Pestre, akkor sem érdekel ez a hajcihő! – dohogtam fel-alá sétálva a laborban, miután megkaptam a cikornyás meghívókat a mai napon megérkezett perzsa sah tiszteletére rendezett eseményekre. Viszont, mielőtt az egyik erre kinevezett fiókba elrejtettem volna a borítékokat, Mili a semmiből elém teremve érdeklődött a küldemények tartalmáról. Gondolkodás nélkül válaszoltam őszintén, mikre vagyok hivatalos, láttam az arcán a sápadtságot, miközben a szemei érdeklődőn csillogtak. Tudtam, hogy Hangay kisasszonyt minden esemény hirtelen gyermekké varázsolja, mint aki várja az egész napos jó tettei után a cukorkáját. Nem mondhatom, hogy Mili rossz fát tett volna a tűzre, vagy csintalankodott volna, mégis hidegvérrel közöltem vele, hogy nem nézzük meg egyik programot sem. Visszagondolva, naiv voltam, talán hazudnom kellett volna a meghívók tartalmáról, mert a vacsora során váratlan támadással álltam szemben. Bizony, Mili n

Békebeli fanfiction részletek (Nász és téboly, Szer'usz világ, A Barnum-rejtély nem konkrét folytatás!)

Csakis kedvtelésből, remélhetőleg olyan jeleneteket felsorakoztatva, amik nem lesznek semmire befolyással. Hozzám hasonló Ambrózy rajongóknak, nektek.  Főleg azoknak, akik szerették Mili és Richárd párosítását. A történetrészletek csakis kitalált jelentek, pontosabban a Nász és téboly folytatását képeznék. (Azért feltételes, mert már tervben van valamilyen folytatás, ezzel szerintem egy rajongónak sem írok újat.) Természetesen, az elveimhez mérten írtam, így semmi, fiatal hölgyek megzabolázására okot adó jelenet nem lesz olvasható benne. (Ezt is kifejtettem egy régebbi blogposztomban.) Aki nem olvasta még végig a sorozatot… Az jelenetek nagy része kötődik az utolsó kötethez, többségét még akkor írtam meg, mikor még nem tudtunk semmit a váratlan fordulatról . Szóval, ne vedd véresen komolyan, dőlj hátra és élvezd azt az idilli századfordulós részleteket, amik eddig legfeljebb csak a képzeletekben jelenhettek meg. 1901. nyár, Pest Felébredtem. A város már rég feléledt, miközben a fejem a

Békebeli fanfiction részletek #33 (Mück Mári és Suha Isti - Folytatása a Barnum-rejtélynek)

Buda, 1901. június 10. (Folytatása a Barnum-rejtélynek)

Békebeli fanfiction részletek #30 (A Barnum-rejtély, Richárd és Mili vitája)

1901. április 3. A csörtetés, aminek hangja közeledett a szobámhoz, kiváltképp veszélyre figyelmeztetett. Nem is tévedtem, miután Mili bevágta maga mögött az ajtót. A vöröslő arc és a dühödt pillantás egyből kíváncsivá tett. – Hallja, maga önfejű nadrágos főúr, mikor méltóztatott volna tárgyalni a helyzetünkről? – kérdezte fennhangon Mili, csípőre téve mindkét kezét. – Ezek szerint édesanyám bejelentette a döntési szándékát – tippeltem meg a harag kiváltó okát. – Igen, de még egyszer kérdem, engem miért nem avattak bele? – förmedt továbbra is rám, a mondat végét a szokásához illő toppantással zárva. Ez akaratlanul is mosolya fakasztott, mivel ez a cselekedete mindig arra a vakmerő, vidéki kis leányzóra emlékeztetett, aki elhatározta, hogy bármi történik, megtalálja a nővérét. Viszont az ajtónál ácsorgó nő, aki immáron a feleségem, nem díjazta volna a szórakozottságom, így komoly arccal folytattam a társalgásunk. – Nem értem, mi a gond, hiszen többször is említetted, hogy jobban szerets

Békebeli fanfiction részletek #32 (A Barnum-rejtély, Ambrózy báró és Freistädtler lovag)

Ambrózy villa, Buda, 1901. április 6. Még az időjárás sem kedvezett a hangulatomnak, és csak lapozgattam a napilapot, várva, hogy történjen valami. Viszont utólag megbántam a kívánságom, mert nem éppen arra a történésre számítottam, amibe végül belekeveredtem. Vannak olyan napok, amikor előre számítok rá, hogy valaki fel fog keresni valami bűnügy kapcsán, de mivel ez az eset nem várt kinyomozásra, tagadhatatlanul meglepett. Boskó készségesen tűrte eddigi szeszélyeim, meg is jegyezte pár napja, hogy kezdek felépülni, így teljes nyugalommal jelentette be a látogatót. Még egy mosolyt is villantottam az inas jelentésére, miszerint valami német lovag érkezett. Általában Márika bejelentései szórakoztattak a vicces megjegyzéseivel, akkor mindig kicsit derültebben tudtam fogadni az embereket. Viszont az általam felismert követ megjelenése semmi jóval nem kecsegtetett, mikor Boskó felvezette hozzám.      – Freistädtler Jenő lovag, tiszteletére a báró úrnak – állt meg a követ az ágyam előtt.